Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Licencjat z filozofii: solidne i systematyczne wprowadzenie do myślenia!
Licencjat z filozofii: solidne i systematyczne wprowadzenie do myślenia!
Nasze studia to solidne i systematyczne wprowadzenie do filozofii. Zasadnicze idee, które przyświecały nam w tworzeniu tego programu to:
1. Myślenie o studencie i jego uporządkowanym, stopniowym rozwoju filozoficznym.
2. Solidny fundament wiedzy ogólnej zbalansowany z indywidualizacją i personalizacją studiów.
3. Student stopniowo specjalizuje się (najpierw poprzez wybór ścieżki, a potem poprzez wybór zajęć opcjonalnych oraz promotora pracy licencjackiej) po zapoznaniu się z podstawami filozofii i z możliwie wszystkimi pracownikami IF.
4. Akcent przeniesiony z wiedzy na umiejętności intelektualne i kompetencje społeczne: wiedza służebna wobec umiejętności (dzięki zwiększeniu liczby ćwiczeń, zajęć konwersatoryjnych i seminaryjnych).
5. Wielopoziomowe, zindywidualizowane przygotowanie studenta do pracy badawczej w filozofii (dzięki zajęciom tutorialowym oraz seminaryjnym).
6. Prowadzenie dydaktyki aktywizującej, twórczej, która sprawia, że studenci rozwijają swój potencjał osobowy (w szczególności intelektualny); przeprowadzenie od bierności i odtwarzania do aktywności intelektualnych.
Cele, które sobie postawiliśmy, realizując program studiów I stopnia
1 Faza. Pierwszy semestr. Cele: motywowanie studentów i zainteresowanie ich filozofią; ukazanie problemów filozoficznych i ich wagi; zdobycie umiejętności wysławiania się; wciągnięcie studentów w dyskutowanie; praktyka rozumowania i argumentowania; wprowadzenie w praktykę debaty filozoficznej.
2 Faza. Drugi, trzeci, czwarty semestr. Cele: aktywne zdobywanie i operacjonalizacja podstawowej wiedzy filozoficznej z różnych subdyscyplin; praktyka pisania tekstów filozoficznych, rozprawek i esejów (w ramach indywidualnego tutorialu).
3 Faza. Semestry czwarty, piąty, szósty. Cele: pogłębienie filozoficznych studiów według indywidualnych zainteresowań każdego studenta w ramach ścieżek: „Filozofia, chrześcijaństwo i kultura współczesna” oraz „Etyka i coaching”, a także modułu zaawansowanych przedmiotów obieralnych.
4 Faza. Semestry piąty i szósty. Cele: napisanie pracy dyplomowej; przygotowanie do egzaminu Ex Universa; wprowadzenie w badania naukowe pracowników Instytutu; zastosowanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zaangażowaniu na rzecz otoczenia zewnętrznego.
5 Faza. Egzamin Ex Universa i obrona pracy dyplomowej. Cele: weryfikacja sylwetki absolwenta I stopnia; sprawdzenie realizacji efektów uczenia się.
Pobierz harmonogram realizacji programu.